17th International Micro Robot Maze Contest
Participants List

# Team Affiliation Country Member Robot Category
1 Waiakea High, Hilo High and East Hawaii Robotics Waiakea High School USA Cocho Harbour, Keinnan Materne, Leland Lopez, Casey Pearing, Kelson Lau, Malcom Mizuba, Megan Kurohara, Jonathan Torigoe, Erik Kinoshita jonjr 0&1
3 Wall-E 2a
4 ROFL bot 2a
5 Smokey 2a
6 Smokey 2b
7 Wall-E 2b
8 ROFL bot 2b
9 CMPL Team King Mongkutfs Inst. of Tech. Ladkrabang Thailand Songmoung NUNDRAKWANG, Samatthachai PANYA, Kitchapol PRAPAPAN , Kraisorn KLINLAOR, Yanyong SURAPRASERT, Siriwat TECHAPAKAPONG Imp 0
10 Alfa 0
11 Shadow 0
12 F4 0
13 Vortex 1
14 Beta 1
15 Rainshadow 1
16 F5.6 1
17 Leaf 2a
18 Gamma 2a
19 Blackward 2a
20 F8 2a
21 Soul 2b
22 Zeta 2b
23 Sonic 2b
24 F11 2b
25 RRST Ritsumeikan University Japan Kyouhei Iida Hee 2b
26 Masahiro Ishida Cube1 2b
27 Yuusuke Takagaki Tongari 2b
28 Touma Taniguti Taitai 2b
29 Taiki Nishimura Bi 2b
30 Bi ver.2 0&1
32 Satoshi Douba Aratama 3a
33 Team`Rits` Ritsumeikan High School Japan Daisuke Hatanaka, Hideaki Yamada Norma 0&1
35 Zero 0&1
37 AMS Electro-Communication University Japan Toshio Koizumi godeagle 0
38 Robomec Factory Electro-Communication University Japan Shinji Takayama Scarecrow 0&1
40 Youhei Itami Feigner 0&1
42 Asa Ichinozuka Haco; 0&1
44 Nobuyuki Kuramochi Mouta 0&1
46 Kiyoshi Terasaki Nishiki 2b
47 Isshiki 0
48 Hiroyuki Chiba Little Master 0
49 Abihc 2b
50 ZERO Sunmoon Univ. Korea Yi Dong Jae, Pae Hyun Jun, Kim Ja Won, Lee Won Hee ZERO 0
51 ZERO2 1
52 ZERO3 2a
53 WashU RoboCops Washington University in St. Louis USA Kate Stambaugh, Joshua York Toasty 0
54 R.C.Norris 0&1
56 Meinan A Meinan Technical High School Japan Kouto Kinoshita, Tomohiro Tanaka, Takashi Yoshiyasu 8bit 3a
57 Meinan B Meinan Technical High School Japan Takuya Shimooka, Yuki Tsuruta V.I.R. 3b
58 MC Club Taki High School Japan Tomoharu Suzuki Thurk02 3b
59 Project Z Nagoya University Japan Ryo Takamatsu, Yang Zhan, Yasuhito Ode Smith 0&1
61 MSM Nagoya University Japan Masaru Takeuchi, Shota Kosaka, Motoki Matsushima Bob 0&1
63 Magstar Nagoya University Japan Di Pei, Daichi Kato Magstar 2a
64 Mt. Fuji Nagoya University Japan Kohei Wakita, Kenta Fujita Wakimo 3a
65 North Island Nagoya University Japan Masahide Hokkoku, Kandai Watanabe, Zhuang Xaiojie Rocky 3b
66 ERC(Entertainment Robot Circle) Daido Institute of Technology Japan Hiroe Hashiguchi ERC-M05 2b
67 ERC-M06 2b
68 DIT-HashiLab Daido Institute of Technology Japan Tsuyoshi Ono DIT-02 2b
69 KUL-1 Kookmin University Korea Hee-Chang Moon, Kyoung-Moo Min, Seung-Kwon Jung, Su-Jin Jang, Min-Su Kim KUL-Asrada1 0&1
71 KUL-Sujini 0
72 KUL-Kora2 0&1
74 KUL-Star 2b
75 KUL-Mecha 2b
76 KUL-Gsaek 3a
77 KUL-TaekwonV 3b
78 KUL-2 Kookmin University Korea Jae-Ung Park, Sang-Bae Park, Jae-Saek Oh, Kyung-Il Lim, Jin-Woo Hyun KUL-Asrada2 0&1
80 KUL-Zero 2a
81 KUL-Srppy 2b
82 KUL-Kora1 2b
83 KUL-Ohdae 3a